Etiyopya'nın Tarihi YerleriPin
Ana sayfa » Etiyopya’da Gezilecek Tarihi Yerler

Etiyopya’da Gezilecek Tarihi Yerler

Etiyopya’da ziyaret edilecek pek çok önemli tarihi yer vardır. Bunların arasında Lalibela Kaya Kiliseleri, Yeha Tapınağı ve Axum bulunmaktadır. Diğer popüler bölgeler Harar Jugol ve Harar Jugol Duvarı olarak bilinir.

Etiyopya’da ziyaret edilecek en önemli yerlerin yanı sıra, zamanınız varsa göz ardı edilmemesi gereken Tarihi bölgelerin bir listesini hazırladık.

LALIBELA ROCK KİLİSELERİ

Lalibela, muhteşem kaya kesme kiliseleriyle ünlüdür. Taşla inşa edilmek yerine kayadan oyulmuş olan bu on bir kilisenin her biri kayadan kazılmış, 40 metreye kadar inen kesimlerden sonra karmaşık iç mekanı büyük bir özenle kesilmiştir.

Binalara erişim kayalık bir merdivenin altından yapılır. Bir zamanlar Lalibela kiliseleri bir dizi tünel ve yürüyüş yolu ile birbirine bağlanmıştır.

YEHA TEMPLE

Yeha’nın Büyük Tapınağı olarak da bilinen Yeha Tapınağı, muhtemelen Etiyopya’nın en eski ayakta duran yapısıdır ve M.Ö. 700 yıllarına aittir.

Bölgenin en eski dinlerine geri dönüyor ve bazı Yahudi eserleri içeriyor, belki de Kral Süleyman ve Sheba Kraliçesinden gelen ilk hanedanının tarihine ışık tutuyor. Yeha’daki diğer ilgi çekici yerler arasında, başka şeylerin yanı sıra bazı ilginç kare sütunlar içeren bir mezarlık alanı ve yıkık binalar da sayılabilir.

HARAR JUGOL

Harar olarak da bilinen Harar Jugol, 16. yüzyılın önemli bir başkentiydi ve Etiyopya’da önemli bir müstahkem tarihi kent olarak günümüze geldi. 16. yüzyılın sonlarından 19. yüzyıla kadar önemli bir ticaret yolu olarak hizmet etti ve aynı zamanda dördüncü kutsal İslam kenti olduğu söyleniyor.

Bugün Harar Jugol, özellikle Afrika ve İslami gelenekleri yansıtan kendine özgü ve iyi korunmuş tarihi şehir evleriyle UNESCO Dünya Mirası listesindedir.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir